Genus GL GMKSUP82 Matte Box Superior Kit with 82 mm Adapter Ring
GENUS
AED 7,695.01 AED 12,825.02
Save 40% (AED 5,130.01)
  • Order within 4 hours and 7 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • Fully Adjustable for perfect alignment
  • 2 filter trays
  • Perfect for DSLR and video cameras
  • Adapter ring included
The Genus Basic Matte Box Kit is not just for video cameras it's also the perfect companion for your DSLR . This matte box is durable, yet light, designed for professional use. 2 filter holders, french flat and rayshade make this an extremely important tool for your video shoots. The Genus Advanced Adaptor Plate (GMB/A) is a masterpiece in versatility and design. It features vertical and horizontal braces which can be adjusted with a turn of a knob. This allows your matte box to be aligned perfectly without any fuss. The top adaptor plate slides back and forth to accommodate any lens length and can be removed for easy camera mounting while the base tripod plate is simple to fix onto your tripod. The Genus Superior Matte Box kit contains the GWMC wide angle matte box, GMB/A advanced adaptor bar system, GFFW french flag, Wide Angle Matte Box, 4" x 4" rotating filter tray - blue, 4" x 4" fixed filter tray - black, adaptor unit to support 15mm and 12mm bars, One GARD Donut Style Adaptor Ring. One GAR82 82mm step-down adaptor ring.
Shipping and Returns
Genus.
Genus GL GMKSUP82 Matte Box Superior Kit with 82 mm Adapt...
AED 7,695.01 AED 12,825.02
Save 40.0% (AED 5,130.01)