Genus GL GMKDSLR62 Matte Box DSLR Kit with 62mm Adapter Ring
GENUS
AED 7,212.47 AED 12,020.78
Save 40% (AED 4,808.31)
  • Order within 4 hours and 7 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • Designed for use with DSLR video set ups
  • French Flag included
  • Easy alignment
  • Two filter trays
This Matte Box Kit is specifically designed for DSLR video shooting. The special rod adapter is designed especially for DSLR type camers. This adapter lets you easily adjust the camera for perfect alignment. This mattebox features 2 filter holders with 1 that rotates. This kit includes: Wide Angle Matte Box, 4" x 4" rotating filter tray - blue, 4" x 4" fixed filter tray - black, One GARD Donut Style Adaptor Ring, 62mm step down adaptor, adaptor unit to support 15mm and 12mm bars, GFFW French Flag, GMB/DSLR Adaptor Bar System.
Shipping and Returns
Genus.
AED 7,212.47 AED 12,020.78
Save 40.0% (AED 4,808.31)