18 Sound 18 10NTLS2000-8 LF Drivers 10 inch NEO Woofer 8Ohm Double Layer Voice Coil Optimized Thermal Conductivity 700-Watt
18 SOUND
AED 1,820.21 AED 3,033.68
Save 40% (AED 1,213.47)
  • Order within 6 hours and 8 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • HIGHLIGHT : Tetracoil Technology || 97 dB SPL 1W / 1m average sensitivity || 51 mm (2 in) double layer voice coil || 350 W AES power handling || Extremely balanced BL shape for maximum SPL || Optimized thermal conductivity || Maximum linearity and inductance symmetry for extended mid-band clarity || Ideal for two-ways and line array applications ||
  • "SPECIFICATIONS || Nominal Diameter :: 260 mm (10.0 in) || Nominal Impedance :: 8 || Minimum Impedance :: 5.7 || Nominal Power Handling1 :: 350 W || Continuous Power Handling2 :: 700 W || Sensitivity3 :: 97.0 dB || Frequency Range :: 50 - 3000 Hz || Voice Coil Diameter :: 51 mm (2.0 in) || Winding Material :: aluminum || Winding Depth :: 19.0 mm (0.75 in) || Magnetic Gap Depth :: 8.5 mm (0.33 in) || "
  • MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 260 mm (10.24 in) || Bolt Circle Diameter : 245 mm (9.65 in) || Baffle Cutout Diameter : 233.0 mm (9.17 in) || Depth : 141 mm (5.55 in) || Flange and Gasket Thickness : 10 mm (0.39 in) || Net Weight : 1.9 kg (4.19 lb) || Shipping Weight : 2.3 kg (5.07 lb) ||
18 SOUND 10" NEO 700W 8 OHM WOOFER
Shipping and Returns
18 Sound.
18 Sound 18 10NTLS2000-8 LF Drivers 10 inch NEO Woofer 8O...
AED 1,820.21 AED 3,033.68
Save 40.0% (AED 1,213.47)