B&C Speakers 12NDL76-8 12-inch Woofer 8 Ohms Impedance 400 Watta Rms 800 Watts Max Neodymium Pro Audio Component Speaker Driver for Motorcycle Car
B&C SPEAKERS
AED 2,575.04 AED 4,291.72
Save 40% (AED 1,716.68)
  • Order within 5 hours and 2 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • HIGHLIGHTS 800 W continuous program power capacity | 76 mm (3 in) aluminium voice coil | 50 - 2000 Hz response | 100 dB sensitivity | Neodymium magnet allows a very light yet powerful motor assembly | Ventilated voice coil gap for reduced power compression | "
  • SPECIFICATIONS Nominal Diameter : 320 mm (12.0 in) | Nominal Impedance : 8 | Minimum Impedance : 6.2 | Nominal Power Handling1 : 400 W | Continuous power handling2 : 800 W | Sensitivity (1W/1m)3 : 100.0 dB | Frequency Range : 50 - 2000 Hz | Voice Coil Diameter : 76 mm (3.0 in) | Winding Material : Aluminium | Former Material : Glass Fibre | Winding Depth : 19.0 mm (0.75 in) | Magnetic Gap Depth : 10.0 mm (0.4 in) | Flux Density : 1.25 T | "
  • DESIGN : | Surround Shape : Double Roll | Cone Shape : Exponential | Magnet Material : Neodymium Inside Slug | Spider : Single | Pole Design : Straight Pole | Woofer Cone Treatment : None | Recommended Enclosure : 42.0 dm3 (1.48 ft3) | Recommended Tuning : 65 Hz |
  • PARAMETERS Resonance Frequency : 50 Hz | Re : 5.3 | Qes : 0.21 | Qms : 4.2 | Qts : 0.2 | Vas : 73.0 dm3 (2.5 ft3) | Sd : 522.0 cm2 (80.9 in2) | : 4.3 % | Xmax : 7.0 mm | Xvar : 6.5 mm | Mms : 53.0 g | Bl : 20.1 Txm | Le : 1.0 mH | EBP : 238 Hz |
  • MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 315 mm (12.4 in) | Bolt Circle Diameter : 298 mm (11.7 in) | Baffle Cutout Diameter : 283.0 mm (11.1 in) | Depth : 141 mm (5.5 in) | Flange and Gasket Thickness : 14 mm (0.55 in) | Air Volume Occupied by Driver : 2.5 dm3 (0.08 ft3) | Net Weight : 3.9 kg (8.6 lb) | Shipping Units : 1 | Shipping Weight : 4.8 kg (10.58 lb) | Shipping Box : 360x360x200 mm (14.17x14.17x7.87 in) |
B&C Speakers 12NDL76-8 12-inch Woofer 8 Ohms Impedance 400 Watta Rms 800 Watts Max Neodymium Pro Audio Component Speaker Driver for Motorcycle Car || HIGHLIGHTS 800 W continuous program power capacity | 76 mm (3 in) aluminium voice coil | 50 - 2000 Hz response | 100 dB sensitivity | Neodymium magnet allows a very light yet powerful motor assembly | Ventilated voice coil gap for reduced power compression | || SPECIFICATIONS Nominal Diameter : 320 mm (12.0 in) | Nominal Impedance : 8 | Minimum Impedance : 6.2 | Nominal Power Handling1 : 400 W | Continuous power handling2 : 800 W | Sensitivity (1W/1m)3 : 100.0 dB | Frequency Range : 50 - 2000 Hz | Voice Coil Diameter : 76 mm (3.0 in) | Winding Material : Aluminium | Former Material : Glass Fibre | Winding Depth : 19.0 mm (0.75 in) | Magnetic Gap Depth : 10.0 mm (0.4 in) | Flux Density : 1.25 T | || DESIGN : | Surround Shape : Double Roll | Cone Shape : Exponential | Magnet Material : Neodymium Inside Slug | Spider : Single | Pole Design : Straight Pole | Woofer Cone Treatment : None | Recommended Enclosure : 42.0 dm3 (1.48 ft3) | Recommended Tuning : 65 Hz | || PARAMETERS Resonance Frequency : 50 Hz | Re : 5.3 | Qes : 0.21 | Qms : 4.2 | Qts : 0.2 | Vas : 73.0 dm3 (2.5 ft3) | Sd : 522.0 cm2 (80.9 in2) | : 4.3 % | Xmax : 7.0 mm | Xvar : 6.5 mm | Mms : 53.0 g | Bl : 20.1 Txm | Le : 1.0 mH | EBP : 238 Hz | || MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 315 mm (12.4 in) | Bolt Circle Diameter : 298 mm (11.7 in) | Baffle Cutout Diameter : 283.0 mm (11.1 in) | Depth : 141 mm (5.5 in) | Flange and Gasket Thickness : 14 mm (0.55 in) | Air Volume Occupied by Driver : 2.5 dm3 (0.08 ft3) | Net Weight : 3.9 kg (8.6 lb) | Shipping Units : 1 | Shipping Weight : 4.8 kg (10.58 lb) | Shipping Box : 360x360x200 mm (14.17x14.17x7.87 in) |
Shipping and Returns
B&C Speakers.
B&C Speakers 12NDL76-8 12-inch Woofer 8 Ohms Impedance 40...
AED 2,575.04 AED 4,291.72
Save 40.0% (AED 1,716.68)