B & C Speakers 18NBX100-4 B & C 18-inch Woofer 4 Ohms Pro Audio Component Speaker Driver for Motorcycle Car 1200 Watts RMS 2400 Watts Max Ventilated Voice Coil Gap
B&C SPEAKERS
AED 3,942.46 AED 6,570.77
Save 40% (AED 2,628.31)
  • Order within 5 hours and 2 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • HIGHLIGHTS | 2400 W continuous program power capacity | 100 mm (4 in) copper voice coil | 35 - 1000 Hz response | 96 dB sensitivity | Double silicone spider with optimized compliance | Ventilated voice coil gap for reduced power compression | Aluminium demodulating ring for very low distortion"
  • SPECIFICATIONS : || Nominal Diameter : 460 mm (18.0 in) | Nominal Impedance : 4 | Minimum Impedance : 4.4 | Nominal Power Handling1 : 1200 W | Continuous power handling2 : 2400 W | Sensitivity (1W/1m)3 : 96.0 dB | Frequency Range : 35 - 1000 Hz | "
  • SPECIFICATIONS : || Voice Coil Diameter : 100 mm (4.0 in) | Winding Material : Copper | Former Material : Glass Fibre | Winding Depth : 25.0 mm (1.0 in) | Magnetic Gap Depth : 11.0 mm (0.43 in) | Flux Density : 1.1 T | "
  • MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 460 mm (18.0 in) | Bolt Circle Diameter : 440 mm (17.3 in) | Baffle Cutout Diameter : 422.0 mm (16.6 in) | Depth : 208 mm (8.19 in) | Flange and Gasket Thickness : 14 mm (0.55 in) | Air Volume Occupied by Driver : 8.5 dm3 (0.3 ft3) | "
  • MOUNTING AND SHIPPING INFO || Net Weight : 9.3 kg (20.5 lb) | Shipping Units : 1 | Shipping Weight : 10.9 kg (24.03 lb) | Shipping Box : 500x495x275 mm (19.69x19.49x10.83 in) | "
B & C 18" 4 OHM SUPER WOOFER
Shipping and Returns
B&C Speakers.
B & C Speakers 18NBX100-4 B & C 18-inch Woofer 4 Ohms Pro...
AED 3,942.46 AED 6,570.77
Save 40.0% (AED 2,628.31)