ASUS Chromebook Flip CR1 CR1100FKA-YZ182T 11.6" Touchscreen Rugged Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - Intel Celeron N5100-8 GB - 32 GB Flash Memory - Dark Gray - Intel Chip - 1366 x 768 - Chr
ASUS
AED 3,335.70 AED 5,559.50
Save 40% (AED 2,223.80)
  • Order within 3 hours and 56 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • Processor Manufacturer: Intel
  • Processor Type: Celeron
  • Processor Model: N5100
  • Processor Core: Quad-core (4 Core)
  • Processor Speed: 1.10 GHz
The rugged, student-centric study mateASUS Chromebook Flip CR1 is geared to unleash student creativity and potential with robust and attentive design. The ruggedized construction endures the stresses and strains of everyday use and ASUS Antibacterial Guard protects student from harmful organisms in the classroom or outdoors. Featuring an easy-to-service modular design and zero-touch enrollment in IT networks, Flip CR1 is also a smart investment for education environments of all types. It supports up to WiFi 6 and 4G LTE for fast connectivity, has a garaged stylus and dual cameras for versatile experiences and long-lasting battery life for uninterrupted learning- making it the student laptop to beat. Ruggedized Design | Ultimate rugged designASUS Chromebook Flip CR1 is engineered to withstand everyday knocks bumps, drops and spills without damage So, whether it's dropped from a classroom desk or the dining roomtable, ASUS Chromebook Flip CR1 is built to keep on going. Manufacturer: ASUS Computer International. Manufacturer Part Number: CR1100FKA-YZ182T. Brand Name: Asus. Product Line: Chromebook Flip. Product Series: CR1. Product Model: CR1100FKA-YZ182T. Product Name: Chromebook Flip CR1100FKA-YZ182T 2 in 1 Chromebook. Product Type: 2 in 1 Chromebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Celeron. Processor Model: N5100. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 1.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 2.80 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 8 GB. System Memory Technology: LPDDR4X. [Storage] Drive Type: Flash. Flash Memory Capacity: 32 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 11.6". Display Screen Type: LCD. Screen Mode: HD. Screen Resolution: 1366 x 768. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR4X
Shipping and Returns
ASUS.
ASUS Chromebook Flip CR1 CR1100FKA-YZ182T 11.6" Touchscre...
AED 3,335.70 AED 5,559.50
Save 40.0% (AED 2,223.80)