(12PACK) 320W 30mm Ultra Low Profile Power : RSP-320 Single Output Power Supply with PFC Function (RSP-320-7.5)
N\A
AED 7,107.38 AED 11,845.63
Save 40% (AED 4,738.25)
  • Order within 5 hours and 5 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • RSP-320, 150~322W 30mm ultra low profile AC power
  • Built-in active PFC function
  • 1U low profile; Universal AC input / Full range; OLP / OVP / OTP & Short Circuit Protection
  • Forced air cooling by built-in DC fan; LED indicator for power on
The RSP-320 series, 150~322W 30mm ultra low profile AC power. Suitable for Factory control or automation apparatus, Test and measurement instrument, Laser related machine, Burn-in facility, RF application.Such as high-power logistics also automatic sorting equipment, outdoor LED display power supply system, control cabinet power supply system, laser cutting system power supply, automated factories, power distribution cabinets.
Specification
AC Inrush Current (max.) Cold start, 40A at 230VAC
DC adjustment range 10% rated output voltage
Over load protection 105% ~ 135% Constant Current Limiting, auto-recovery
Over voltage protection 115% ~145%, shut down O/P voltage, re-power on to recover
Withstand voltage I/P-O/P: 3kVAC, I/P-FG: 2kVAC, O/P-FG: 0.5kVAC
Working temperature -30 ~ +70 (refer to output derating curve)
Safety standards UL60950-1, TUV EN60950-1 approved; CCC GB4943 approved for RSP-320 only
EMC standards EN55032 class B, EN61000-3-2,3, EN61000-4-2,3,4,5,6,8,11, GB9254 (RSP-320 only)
Connection 9P / 9.5 mm pitch terminal block
Dimension L215 x W115 x H30 mm
Case No. 207A
Description
RSP-320 is a 320W single output enclosed type AC/DC power supply. This series operates for 88~264VAC or 124~370VDC input voltage and offers the models with the DC output mostly demanded from the industry. Each model is cooled by the built-in fan with fan speed control, working for the temperature up to 70.
Shipping and Returns
N\A.
(12PACK) 320W 30mm Ultra Low Profile Power : RSP-320 Sing...
AED 7,107.38 AED 11,845.63
Save 40.0% (AED 4,738.25)